Home Obrazky Obsah stranky

Ocista mesiaca


 

                

Home  

 

ČAS OČISTY PĽÚC

V novembri podľa čínskej tradičnej medicíny sú v aktivite pľúca. V tomto čase sa môžu aktivovať aj skryté záťaže na pľúcach, ktoré však majú teraz najväčšiu silu zbavovať sa ich. Preto je november najlepším časom pre ich očistu a posilňovanie.

Z pohľadu čínskej medicíny predstavuje dýchací systém jednu zo základných ciest pre príjem životnej energie. Pľúca ako základný orgán (materský orgán dvojice pľúca – hrubé črevo) majú najväčšiu aktivitu na jeseň, najmä však v novembri.
Najviac ich poškodzuje smútok, horekovanie, plač a zármutok. V tele riadi protibakteriálnu imunitu. Zrkadlom pľúc je nos. Široké nosné krídla sú znakom dobrej pľúcnej kondície. Z hľadiska fyziologického prebieha v pľúcach výmena plynov: kyslíka získavaného zo vzduchu a kysličníka uhličitého, prenášaného krvným farbivom.

Pľúca ako materský orgán ovplyvňujú celé dýchacie cesty. Systém dýchacích ciest je prvou a najdôležitejšou cestou pre vírusy, baktérie, plesne, ktoré sa vzduchom dostávajú dovnútra organizmu človeka. Sliznice dýchacích ciest sú voči nepriateľom veľmi dobre vybavené ochranou, človek však často trpí ich poruchami. Dýchacie cesty sa pri nadmernej záťaži zahlieňujú ako prvé, preto sa stretávame tak často s dýchacími problémami už u detí a preto sa tiež najčastejšie cez ne hlien vylučuje – kýchaním, smrkaním, kašľom...

Jednou zo základných príčin vzniku ložiska v pľúcach a následne potom v celom dýchacom systéme je stres. Pre dýchacie cesty je typickým poškodzujúcim stresom psychické napätie. V stave napätia človek dýcha len povrchne, zatiaľ čo uvoľňujúce dychové cviky patria medzi relaxačné techniky, ktoré napätie uvoľňujú. Akonáhle napätie trvá dlhší čas, vznikajú podmienky pre vznik ložiska.

Druhou podmienkou pre vznik ložiska je hlien, ktorým sú dýchacie sliznice zahltené. Ak prijímame v strave nadmerné množstvo hlienotvorných potravín alebo ak trpíme tráviacou poruchou, začne sa na slizniciach v našom dýchacom systéme hromadiť hlien, do ktorého za zabaľujú infekcie a vytvárajú infekčné ložiská. Tak v našom tele vznikajú „sklady“ chemických látok, kovov, rádioaktívnych látok, zbytkov liekov, očkovacích látok, ktoré organizmus nesmierne zaťažuje. Predstavujú vlastne hrsť piesku v dôkladne namazanom súkolí dokonalého stroja. Ak sa k tomu pridajú imunitné poruchy, vznikajú alergie, astma, laryngitídy a ďalšie vážne zdravotné problémy.

Pľúca ovplyvňujú nasledujúce orgány:

hrubé črevo, kožu, žily, diencephalon – časť mozgu, priedušky, podnebné mandle, vedľajšie čeľustné a nosné dutiny, hrtan, nosohltan, popľúcnicu, chrbticu v bedrovej krajine, prechod krčnej a hrudnej chrbtice, nosné sliznice a otvory nosa, čelový lalok CNS, potné žľazy.

 Symptómy poruchy okruhu pľúc:

zapchaný nos, hlieny v nose, svrbenie v nose, kýchanie, kašeľ, začervenanie v krku, pocit dušnosti, bolesti v ramenách, chlad či horko v predlaktí, strata hlasu alebo tichý hlas, ekzémy, praskajúca pokožka, časté zívanie, bolesti palca na ruke, stuhnuté svalstvo v ramenách, odmietanie masáže a dotyku, bolesti zubov bez kazu, blokády krčnej chrbtice, praskliny na koži uší, praskliny na konečníku, zmeny na vnútornej časti lakťa, zmeny na deltovom svale, zmeny v ryhe medzi nosom a kútikom úst, sny o krvácaní a smútku, sny o lietaní, sny s kovovými predmetmi, sny o poliach a miestach, kde sa rodí potrava, nechuť k hovorenému prejavu.

Okrem hrubého čreva je hlavným detoxikačným orgánom okruhu pľúc koža. U ekzémov sa vždy stretávame s prvotným ložiskom v pľúcach, i keď na pozadí problému môžu stáť ložiská v podkoží, ktoré je ovládané obličkami. Koža je ďalšou vstupnou bránou pre mikroorganizmy.

Ďalej je do tohto okruhu priradený žilový systém, v ktorom sa často tvoria ložiská. Žilová stena pri náležitej genetickej dispozícii podlieha usadzovaniu toxínov a voľných infekcií. Môžu tak vznikať kŕčové žily, ale i zápaly v hlbokom žilovom systéme, ktoré majú za následok vznik trombov.
Ďalej sa porucha žilového systému môže prejavovať zlým prekrvovaním končatín, ich chladom, tvorením modrín alebo vystupovaním vlásočnicových žiliek na povrch kože.

Veľmi významný je vplyv pľúc na psychiku, pretože stav pľúc sa odráža na časti mozgu nazývanom diencephalon – medzimozog. Je to hlboká časť mozgu, spojujúca stredný mozog s oboma pologuľami a v podstate je to emocionálny mozog človeka. Medzi základné emočné nálady patrí veselosť a jej opak – depresia. Podľa ďalších vplyvov sa charakter depresií líši. Pľúcna depresia je sprevádzaná pocitmi menejcennosti, pasivitou a sebaobviňovaním. Pre stabilizáciu celého procesu je preto potrebné vyčistiť celú oblasť mozgovej kôry.

Najčastejšou emóciou, ktorá poškodzuje pľúca, je smútok. Nie je náhoda, že sa po vojne tak rozšírili pľúcne ochorenia a určite v tom nehrala úlohu len podvýživa. Emočnými príčinami bol smútok zo straty milovaných bytostí, obavy o existenciu a veľký, dlhotrvajúci stres.

V dýchacom systéme sa môžu vyskytovať rôzne toxické látky, ktoré sú v ovzduší: chemikálie, kozmetické spreje, ťažké kovy, produkty automobilovej dopravy, rádioaktívne látky, plesne, vírusy, rôzne druhy baktérií.

Pľúca posilňuje:

·         hlboké dýchanie, jogové cviky

·         inhalácia soľných roztokov, minerálok

·         inhalácia bylinných vývarov (podbeľ, cesnak, cibuľa, divozel)

·         ryža, najmä guľatá a celozrnná

·         zeleniny ostrej chuti a bielej farby ( zeler, karfiol, cibuľa, reďkev, chren, kvaka)

·         grepy, hrušky, broskyne, mandle

·         šťastie, istota, stabilita, pozitívna praktickosť

·         sauna, zvlhčovače vzduchu

·         pohyb, cvičenie, šport, potenie

Respiral tabl.        Neem tabl.        Cordyceps tabl.        Aloe vera šťava s extraktom z čučoriedok

 
Pľúca poškodzuje:

·         zármutok, horekovanie, plač, smútok

·         depresia, melanchólie,

·         mlieko, mliečne výrobky, najmä koncentrované

·         stres a psychické napätie

·         suchý vzduch, vietor

·         povrchové plytké dýchanie, rýchly dych

·         zlý životný štýl, málo spánku

·         fajčenie a pobyt v zafajčených priestoroch

 

SÚVISIACE PROBLÉMY ORGÁNOV TOHTO OKRUHU:

PĽÚCA a HRUBÉ ČREVO z pohľadu tradičnej čínskej medicíny, prejavy pri poruche na energetickej dráhe, toxickom zaťažení, patologických zmenách alebo skrytých infekčných ložiskách v pľúcach a súvisiacich orgánoch:

·      upchatý nos, kýchanie

·      časté zápaly hrdla,

·      začervenanie v krku

·      pocity dušnosti

·      bolesti v ramenách, stuhnuté svalstvo ramien

·      strata hlasu, tichý hlas

·      zvýšená únava

·      ekzémy, suchá praskajúca pokožka

·      časté zívanie

·      astma, kašeľ

·      bolesti palca ruky, zmeny v ohybe lakťa (na pokožke)

·      krvácanie z nosa

·      nadmerné potenie

·      depresie, sebapodceňovanie

·      odmietanie masáže a dotyku

·      bolesti zubov bez kazu

·      blokády krčnej chrbtice

·      praskliny na koži uší

·      praskliny na konečníku

·      sny o lietaní, o poliach či stajniach, o krvácaní

·      nechuť k hovoreniu, prejavu na verejnosti


Vytvorenie primárneho infekčného ložiska v pľúcach so sebou prináša vznik ďalších infekčných ložísk a teda aj problémov v podriadených orgánoch:

• koža
• žily
• priedušky
• podnebné mandle
• nosné dutiny
• hltan, hrtan
• nosohltan
• prechod krčnej a hrudnej chrbtica a chrbtica v bedrovej oblasti
• nosné sliznice
• potné žľazy
• diencefalon a čelný lalok CNS


VHODNÝ ČAS NA OČISTU ORGÁNOV OKRUHU PĽÚC:

Podľa ročných období: najvhodnejší čas je v mesiacoch november a december, v čase ich najväčšej aktivity


Podľa lunárneho kalendára: pre zmäkčovanie, odstraňovanie nánosov a usadenín – v dňoch, kedy organizmus dobre vstrebáva živiny a vodu – v 2. a 3. lunárnej fáze

Všeobecne priaznivé dni pri vyplavovanie uvoľnených toxínov a nánosov metabolitov: 2. a 4. lunárna fáza, kedy sa organizmus rozširuje.

Podľa astrologického vplyvu v rámci lunárneho kalendára: dni Blížencov a alternatívne Raka v 2. a 4. lunárnej fáze alebo pri ubúdajúcom Mesiaci.


NAJVHODNEJŠIE DNI NA REGENERÁCIU A POSILNENIE:

·      Špeciálne dni Blížencov a Raka v 1. a 3. lunárnej fáze, alebo pri pribúdajúcom Mesiaci

·      Všeobecne 1. a 3. lunárna fáza, kedy sa dobre vstrebávajú živiny

·      Mesiace november a december, kedy sú orgány okruhu pľúc v aktivite podľa ročných období

Uvedené detoxikačné postupy nenahradzujú lekárske ošetrenie.

 

ČAS OČISTY HRUBÉHO ČREVA

Hrubé črevo je podľa TČM párovým orgánom pľúc. Čas jeho najväčšej aktivity pripadá na december. Preto je aj vhodný čas na jeho dôkladnú preventívnu očistu.

Spojnica pľúca – hrubé črevo sa dá pokladať za úplne zásadnú orgánovú dvojicu, pretože celý proces vstrebávania distribúcie energie začína práve tu – v spojení dychu a tráviacich procesov. Dcériným orgánom pľúc je teda podľa čínskej medicíny hrubé črevo. V praxi to znamená, že ľudia s vážnym ochorením pľúc by malo veľmi dôsledne sledovať stav svojho hrubého čreva. Platí to samozrejme aj opačne. Ložiska v hrubom čreve môžu existovať nezávisle na ložiskách v pľúcach, ale nezávisle na nich však nemôžu vzniknúť.

Pľúca ďalej ovplyvňujú stav hrubého čreva tým, že riadia distribúciu tekutiny v organizme a vytvárajú tak príliš suchý alebo príliš vodnatý črevný obsah (zápchy, hnačky). Slepé črevo a konečník sú však ovládané ešte pečeňou a ritný otvor slezinou, čo znamená, že zbaviť sa problémov s menovanými časťami čreva (napr. nadýmaní, hemoroidy) sa dá len vyčistením všetkých spolupôsobiacich orgánov.

Hrubé črevo je husto osídlené mikroflórou dochádza tu asi k 80% tráviacich procesov. Sú tu strávené predovšetkým živočíšne bielkoviny a tuky. Oblasť slepého čreva obsahuje najdôležitejší imunitný orgán – Peyerské plaky. Taktiež miazgový systém čreva a jeho sliznice sú imunitnými orgánmi.

Plocha čreva je obrovská: pri roztiahnutí všetkých záhybov čreva by sme dostali plochu rovnajúcu sa takmer polovici futbalového ihriska! Pri tak veľkej ploche pôsobí poškodenie črevnej sliznice chronické problémy v celom organizme. K porušeniu črevnej sliznice môže dôjsť niekoľkými spôsobmi: v detstve býva najčastejšia potravinová alergia (kravské mlieko, biela pšeničná múka, vajce), neskôr potom lieky, obzvlášť antibiotiká a konečne strava s nedostatkom minerálov a vitamínov. Tento povrchový zápal črevnej sliznice obvykle nemáva žiadne vonkajšie prejavy, ale o to je nebezpečnejší.
Funkcia črevnej steny okrem iného spočíva v tom, že oddeľuje znesiteľné od neznesiteľného. Poškodenie črevnej sliznice (zápal, divertikly – výchlipky, dysbióza – premnoženie nežiaducich organizmov) znamená, že orgán prestáva plniť svoje úlohy. Výsledkom je znížená priepustnosť čreva a PROBLÉMY CELÉHO ORGANIZMU. Jednotlivé choroby a problémy sa nedá izolovať, pretože organizmus funguje ako celok.

Veľkým problémom v čreve sú zvyšky nestrávenej potravy, ktoré sa ukladajú v črevných záhyboch. Vytvárajú tam zátky, ktoré môžu v organizme pretrvávať celé roky. Tieto zátky ukrývajú celé kolónie pliesní, vírov a baktérií, ktoré sú tak stálym zdrojom otravy organizmu. Ďalej tieto vyschnuté zvyšky jedla vytláčajú zo svojich miest okolité orgány, tlačia hlavne na bránicu – dýchací sval, močové a pohlavné orgány. Nie je výnimkou nájsť u ľudí niekoľko kilogramov takýchto zvyškov.

Infekčné ložiská v čreve mávajú obal z tukov, mliečnych hlienov, cholesterolu, nestrávených zvyškov potravy. Sú uložené buď priamo v záhyboch čreva alebo podsliznične. Pri mechanických očistách čreva sa dá vidieť vychádzať stovky črevných kameňov rôznej veľkosti, napr. pri hydro-colon-terapii boli nájdené zvyšky igelitu, alobal, semienka z exotického ovocia, konzumovaného pre rokmi. Tieto ložiská nepretržite chŕlia do organizmu toxíny, ktoré sa môžu dostávať do stien ciev, žíl, do kĺbov, ľadvín, na kožu, do dýchacieho traktu, lymfatického systému, močového a gynekologického systému, do centrálneho nervového systému.

Najhorším dôsledkom črevnej dysbiózy býva porucha trávenia tukov a živočíšnych bielkovín. Z vyššie uvedených látok totiž vznikajú tzv. črevné karcinogény, ktoré sú zásadným pôvodcom každého onkologického ochorenia. V spojení s pečeňou, žlčníkom a slezinou tak vznikajú poruchy v nervovom systéme čreva a následne k nedostatočnému alebo prílišnému pohybu jeho steny (hnačky, dráždivý tračník, zápchy).

Východný lekár hodnotil kvalitu čreva podľa pevnosti pier, predovšetkým podľa dolnej pery, podľa vačkov pod očami, podľa stuhnutosti krčnej chrbtice a podľa napätia svalov medzi palcom a ukazovákom. Emočné prejavy nerovnováhy okruhu pľúc a hrubého čreva sú depresívne stavy, smútok, podceňovanie, nedôvera o vlastné sily. Nie náhodou tieto prejavy prichádzajú vo väčšej miere v dobe jesene, ktorá je podľa čínskej medicíny priradená k zmienenému okruhu.

Črevo oslabuje a poškodzuje:

typicky česká strava, bohatá na živočíšne tuky, smotanu, mlieko, múku

·         stres, psychické záťaže

·         vedľajšie účinky liekov, antibiotík, injekcií

·         soľ, hlavne pri dosáľaní na tanieri

·         nedostatok vitamínov, najmä vitamín C

·         prejedanie, obzvlášť po 50. roku života

·         častá konzumácia kysnutého cesta

·          

Črevo posilňuje a chráni:

·         ľahká strava bohatá na zeleninu, vlákninu

·         vyvážený pitný režim

·         dostatočný prísun ovocia a zeleniny (vhodné sú ovocné a zeleninové šťavy)

·         cesnak je ochrancom črevného prostredia

·         sladkovodná riasa Chlorella

·         semená indického skorocelu Psyllium

Antiparazite tbl.        Sagradin kvapky        Aloe vera šťava

 

   

 

 

                                    

                                       

 

Home ]

Send mail to vajo.z@netkosice.sk with questions or comments about this web site.
Kontakt: MUDr.Gabriela Vajová Tokajícka 12, 040 22 Košice
zapísaný v Živnostenskom registri Okresného úradu Košice
č. živ. registra 804-944
Copyright © BIOREGANA
Last modified: 01. novembra 2019 10:28:47