Home Obrazky Obsah stranky

Ocista mesiaca


 

                

Home  

ČAS OČISTY PĽÚC

V novembri podľa čínskej tradičnej medicíny sú v aktivite pľúca. V tomto čase sa môžu aktivovať aj skryté záťaže na pľúcach, ktoré však majú teraz najväčšiu silu zbavovať sa ich. Preto je november najlepším časom pre ich očistu a posilňovanie.

Z pohľadu čínskej medicíny predstavuje dýchací systém jednu zo základných ciest pre príjem životnej energie. Pľúca ako základný orgán (materský orgán dvojice pľúca – hrubé črevo) majú najväčšiu aktivitu na jeseň, najmä však v novembri.
Najviac ich poškodzuje smútok, horekovanie, plač a zármutok. V tele riadi protibakteriálnu imunitu. Zrkadlom pľúc je nos. Široké nosné krídla sú znakom dobrej pľúcnej kondície. Z hľadiska fyziologického prebieha v pľúcach výmena plynov: kyslíka získavaného zo vzduchu a kysličníka uhličitého, prenášaného krvným farbivom.

Pľúca ako materský orgán ovplyvňujú celé dýchacie cesty. Systém dýchacích ciest je prvou a najdôležitejšou cestou pre vírusy, baktérie, plesne, ktoré sa vzduchom dostávajú dovnútra organizmu človeka. Sliznice dýchacích ciest sú voči nepriateľom veľmi dobre vybavené ochranou, človek však často trpí ich poruchami. Dýchacie cesty sa pri nadmernej záťaži zahlieňujú ako prvé, preto sa stretávame tak často s dýchacími problémami už u detí a preto sa tiež najčastejšie cez ne hlien vylučuje – kýchaním, smrkaním, kašľom...

Jednou zo základných príčin vzniku ložiska v pľúcach a následne potom v celom dýchacom systéme je stres. Pre dýchacie cesty je typickým poškodzujúcim stresom psychické napätie. V stave napätia človek dýcha len povrchne, zatiaľ čo uvoľňujúce dychové cviky patria medzi relaxačné techniky, ktoré napätie uvoľňujú. Akonáhle napätie trvá dlhší čas, vznikajú podmienky pre vznik ložiska.

Druhou podmienkou pre vznik ložiska je hlien, ktorým sú dýchacie sliznice zahltené. Ak prijímame v strave nadmerné množstvo hlienotvorných potravín alebo ak trpíme tráviacou poruchou, začne sa na slizniciach v našom dýchacom systéme hromadiť hlien, do ktorého za zabaľujú infekcie a vytvárajú infekčné ložiská. Tak v našom tele vznikajú „sklady“ chemických látok, kovov, rádioaktívnych látok, zbytkov liekov, očkovacích látok, ktoré organizmus nesmierne zaťažuje. Predstavujú vlastne hrsť piesku v dôkladne namazanom súkolí dokonalého stroja. Ak sa k tomu pridajú imunitné poruchy, vznikajú alergie, astma, laryngitídy a ďalšie vážne zdravotné problémy.

Pľúca ovplyvňujú nasledujúce orgány:

hrubé črevo, kožu, žily, diencephalon – časť mozgu, priedušky, podnebné mandle, vedľajšie čeľustné a nosné dutiny, hrtan, nosohltan, popľúcnicu, chrbticu v bedrovej krajine, prechod krčnej a hrudnej chrbtice, nosné sliznice a otvory nosa, čelový lalok CNS, potné žľazy.


Symptómy poruchy okruhu pľúc:

zapchaný nos, hlieny v nose, svrbenie v nose, kýchanie, kašeľ, začervenanie v krku, pocit dušnosti, bolesti v ramenách, chlad či horko v predlaktí, strata hlasu alebo tichý hlas, ekzémy, praskajúca pokožka, časté zívanie, bolesti palca na ruke, stuhnuté svalstvo v ramenách, odmietanie masáže a dotyku, bolesti zubov bez kazu, blokády krčnej chrbtice, praskliny na koži uší, praskliny na konečníku, zmeny na vnútornej časti lakťa, zmeny na deltovom svale, zmeny v ryhe medzi nosom a kútikom úst, sny o krvácaní a smútku, sny o lietaní, sny s kovovými predmetmi, sny o poliach a miestach, kde sa rodí potrava, nechuť k hovorenému prejavu.

Okrem hrubého čreva je hlavným detoxikačným orgánom okruhu pľúc koža. U ekzémov sa vždy stretávame s prvotným ložiskom v pľúcach, i keď na pozadí problému môžu stáť ložiská v podkoží, ktoré je ovládané obličkami. Koža je ďalšou vstupnou bránou pre mikroorganizmy.

Ďalej je do tohto okruhu priradený žilový systém, v ktorom sa často tvoria ložiská. Žilová stena pri náležitej genetickej dispozícii podlieha usadzovaniu toxínov a voľných infekcií. Môžu tak vznikať kŕčové žily, ale i zápaly v hlbokom žilovom systéme, ktoré majú za následok vznik trombov.
Ďalej sa porucha žilového systému môže prejavovať zlým prekrvovaním končatín, ich chladom, tvorením modrín alebo vystupovaním vlásočnicových žiliek na povrch kože.

Veľmi významný je vplyv pľúc na psychiku, pretože stav pľúc sa odráža na časti mozgu nazývanom diencephalon – medzimozog. Je to hlboká časť mozgu, spojujúca stredný mozog s oboma pologuľami a v podstate je to emocionálny mozog človeka. Medzi základné emočné nálady patrí veselosť a jej opak – depresia. Podľa ďalších vplyvov sa charakter depresií líši. Pľúcna depresia je sprevádzaná pocitmi menejcennosti, pasivitou a sebaobviňovaním. Pre stabilizáciu celého procesu je preto potrebné vyčistiť celú oblasť mozgovej kôry.

Najčastejšou emóciou, ktorá poškodzuje pľúca, je smútok. Nie je náhoda, že sa po vojne tak rozšírili pľúcne ochorenia a určite v tom nehrala úlohu len podvýživa. Emočnými príčinami bol smútok zo straty milovaných bytostí, obavy o existenciu a veľký, dlhotrvajúci stres.

V dýchacom systéme sa môžu vyskytovať rôzne toxické látky, ktoré sú v ovzduší: chemikálie, kozmetické spreje, ťažké kovy, produkty automobilovej dopravy, rádioaktívne látky, plesne, vírusy, rôzne druhy baktérií.

Pľúca posilňuje:

 • hlboké dýchanie, jogové cviky

 • inhalácia soľných roztokov, minerálok

 • inhalácia bylinných vývarov (podbeľ, cesnak, cibuľa, divozel)

 • ryža, najmä guľatá a celozrnná

 • zeleniny ostrej chuti a bielej farby ( zeler, karfiol, cibuľa, reďkev, chren, kvaka)

 • grepy, hrušky, broskyne, mandle

 • šťastie, istota, stabilita, pozitívna praktickosť

 • sauna, zvlhčovače vzduchu

 • pohyb, cvičenie, šport, potenie

 • Respiral tbl.

 • Pylergen tbl.

 • Perilyll tbl.

 • Cordyceps tbl.

 • Sagradin kvapky

 • Tulsi tbl.

 •  Priedušky, Bolavé hrdlo, Antialeg, Anticandid čaje

 • Prechladnutie a priedušky, Echinacea kvapky

 • Aloe vera šťava s extraktom z čučoriedok


Pľúca poškodzuje:

 • zármutok, horekovanie, plač, smútok

 • depresia, melanchólie,

 • mlieko, mliečne výrobky, najmä koncentrované

 • stres a psychické napätie

 • suchý vzduch, vietor

 • povrchové plytké dýchanie, rýchly dych

 • zlý životný štýl, málo spánku

 • fajčenie a pobyt v zafajčených priestorochOČISTA DÝCHACÍCH CIEST

V dýchacích cestách má skoro každý človek celú znôšku najrozličnejších toxínov – či už z vonkajšieho prostredia alebo aj z nášho vlastného tela. Pľúca sú z hľadiska tradičnej čínskej medicíny jednou zo základných ciest pre príjem energie čchi.

Preto je veľmi dôležité, aby boli čo najviac funkčné. Energia získavaná zo vzduchu sa pľúcach mieša s energiou zo zažívacieho traktu, teda z potravy a odtiaľ je roznášaná do celého organizmu.

Jednou zo základných príčin, prečo sa poruší energetický stav tohto orgánu a teda aj príjem energie čchi, je stres alebo emocionálny stav organizmu, najmä psychické napätie. Pri ňom dýchame povrchovo či plytko, zadržujeme dych.

Dlhodobý stav následne spôsobuje zadržiavanie toxínov v dýchacích cestách, teda zlú spontánnu detoxikáciu a následne aj vznik infekčných ložísk. Infekčné ložiská sa však nenachádzajú len na slizniciach (tie sa dajú odstrániť rôznymi inhalačnými kúrami), ale často bývajú v podslizničných vrstvách. Sú preto pri optickom vyšetrení dýchacích ciest neviditeľné a ani mechanické očistné kúry prostredníctvom uvoľňovania hlienu nepomôžu tieto ložiská odstrániť.

V takto stresovaných dýchacích cestách sa hromadia zvyšky liekov a očkovania, chemické látky, ťažké kovy, rádioaktívne prvky, rôzne infekcie, ktoré dýchacími cestami prechádzajú. Tým vznikajú podmienky pre akútne, recidivujúce či chronické zápaly, čo je jedným z fyzických dôsledkov tohto procesu. Ak navyše vstúpia do tohto procesu aj poruchy imunitného systému, môžu vznikať alergie, alergické zápaly a pri pristúpení nervového systému sa môže rozvinúť astma. Ak sa imunita vzbúri proti toxínom vo vlastných tkanivách, môže sa zaktivovať autoimunitný proces a vznikajú fibrózne, hyperplastické zmeny. Genetika a plesne nám to môžu ešte skomplikovať vo forme cystickej premeny v tkanivách dýchacieho traktu.

PĽÚCA, EMÓCIE a DEPRESIA
Podľa tradičnej čínskej medicíny sú pľúca hlavným riadiacim orgánom okruhu, do ktorého prináleží hrubé črevo ako párový orgán pľúc a tiež koža ako druhý najdôležitejší a náš najväčší dýchací orgán.
Avšak pľúca ovplyvňujú aj našu psychiku – a to priamo ovplyvňovaním centra v mozgu - diencefalone. Energetické poruchy pľúc i vplyv ložísk sa prejavia aj v tomto mozgovom centre – čo je v podstate emocionálny mozog človeka.
Medzi základné emočné prejavy patrí veselá nálada a naopak depresia. Depresia v tomto prípade býva spôsobená poruchou neurotransmiterov, najmä serotoninu – tzv. hormónu šťastia. Práve serotonin hrá významnú úlohu predovšetkým v poruchách emocionality. Porucha serotoninového metabolizmu býva spôsobená aj pľúcami a hrubým črevom (depresie spôsobuje aj okruh pečene a žlčníka, no majú iný charakter). Pľúcna depresia je charakteristická menejcennosťou, pasivitou, sebaobviňovaním a neschopnosťou sa „rozhýbať“ či pohnúť do akejkoľvek aktivity.
Preto ak trpíme týmto charakterom depresií, musíme si uvedomiť, že príčina môže spočívať aj v skrytých záťažiach v pľúcach a hrubom čreve, a následne aj na spomínanom mozgovom centre. Depresií sa preto nezbavíme iba antidepresívami, je potrebné odstrániť príčinu – dôkladnou detoxikáciou pľúc a hrubého čreva ako párového orgánu pľúc, a tiež spomínaného centra v mozgu.

DETOXIKÁCIA DÝCHACÍCH CIEST:

V dýchacích cestách vzniká veľmi veľa hlienových ložísk vďaka ľahkému prístupu infekcií a toxínov i tvorbe hlienu. Produkcia hlienu je síce prirodzená a chráni sliznice dýchacích ciest pred prienikom mikroorganizmov a tiež zvlhčuje sliznice. Nadmiera hlienu a predovšetkým jeho zahusťovanie však patrí medzi patologické javy. K nadbytku hlienu ako v dýchacom trakte, tak i v ostatných častiach tela, prispieva mliečny hlien mucín, obsiahnutý predovšetkým v rôznych koncentrovaných mliečnych výrobkoch.
Cez dýchacie ústrojenstvo sa odstraňuje hlien i z ďalších častí nášho organizmu, preto zbavovanie sa hlienu v histórii patrilo k základným očistným procesom.
Jóga a ajurvéda veľmi dbali na likvidáciu hlienu z horných dýchacích ciest napríklad čistením nosných dutín, rovnako ako z dolných dýchacích ciest dýchacími technikami. Hlienové ložiská v dýchacích cestách obvykle u človeka vznikajú ako prvé a preto sa s nimi stretávame už u veľmi malých detí.

Nielen v hliene, ale aj v podslizničných štruktúrach sa nachádzajú toxíny a infekčné ložiská. Iba mechanická očista od hlienu nemusí očistiť dýchacie cesty dôkladne a preto často infekcie dýchacích ciest recidivujú.


SÚVISIACE PROBLÉMY ORGÁNOV TOHTO OKRUHU:

PĽÚCA a HRUBÉ ČREVO z pohľadu tradičnej čínskej medicíny, prejavy pri poruche na energetickej dráhe, toxickom zaťažení, patologických zmenách alebo skrytých infekčných ložiskách v pľúcach a súvisiacich orgánoch:

 • upchatý nos, kýchanie

 • časté zápaly hrdla,

 • začervenanie v krku

 • pocity dušnosti

 • bolesti v ramenách, stuhnuté svalstvo ramien

 • strata hlasu, tichý hlas

 • zvýšená únava

 • ekzémy, suchá praskajúca pokožka

 • časté zívanie

 • astma, kašeľ

 • bolesti palca ruky, zmeny v ohybe lakťa (na pokožke)

 • krvácanie z nosa

 • nadmerné potenie

 • depresie, sebapodceňovanie

 • odmietanie masáže a dotyku

 • bolesti zubov bez kazu

 • blokády krčnej chrbtice

 • praskliny na koži uší

 • praskliny na konečníku

 • sny o lietaní, o poliach či stajniach, o krvácaní

 • nechuť k hovoreniu, prejavu na verejnosti


Vytvorenie primárneho infekčného ložiska v pľúcach so sebou prináša vznik ďalších infekčných ložísk a teda aj problémov v podriadených orgánoch:

• koža
• žily
• priedušky
• podnebné mandle
• nosné dutiny
• hltan, hrtan
• nosohltan
• prechod krčnej a hrudnej chrbtica a chrbtica v bedrovej oblasti
• nosné sliznice
• potné žľazy
• diencefalon a čelný lalok CNS


VHODNÝ ČAS NA OČISTU ORGÁNOV OKRUHU PĽÚC:

Podľa ročných období: najvhodnejší čas je v mesiacoch november a december, v čase ich najväčšej aktivity

Podľa lunárneho kalendára: pre zmäkčovanie, odstraňovanie nánosov a usadenín – v dňoch, kedy organizmus dobre vstrebáva živiny a vodu – v 2. a 3. lunárnej fáze

Všeobecne priaznivé dni pri vyplavovanie uvoľnených toxínov a nánosov metabolitov: 2. a 4. lunárna fáza, kedy sa organizmus rozširuje.

Podľa astrologického vplyvu v rámci lunárneho kalendára: dni Blížencov a alternatívne Raka v 2. a 4. lunárnej fáze alebo pri ubúdajúcom Mesiaci.


NAJVHODNEJŠIE DNI NA REGENERÁCIU A POSILNENIE:

 • Špeciálne dni Blížencov a Raka v 1. a 3. lunárnej fáze, alebo pri pribúdajúcom Mesiaci

 • Všeobecne 1. a 3. lunárna fáza, kedy sa dobre vstrebávajú živiny

 • Mesiace november a december, kedy sú orgány okruhu pľúc v aktivite podľa ročných období

Uvedené detoxikačné postupy nenahradzujú lekárske ošetrenie.


 

                                    

                                       

 

Home ]

Send mail to vajo.z@netkosice.sk with questions or comments about this web site.
Kontakt: MUDr.Gabriela Vajová Tokajícka 12, 040 22 Košice
zapísaný v Živnostenskom registri Okresného úradu Košice
č. živ. registra 804-944
Copyright © BIOREGANA
Last modified: 30. októbra 2018 14:00:11